Kameň na kameni na Bielom Kameni

Autor: Adrián Eštok | 12.5.2009 o 19:41 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1520x

Tento hrad treba hľadať s lupou v ruke. Čas a stromový porast urobili svoje. Je v lese tak zašitý, že sa pri jeho hľadaní treba dôsledne držať turistickej značky. Ak ste dorazili, tak vitajte! Sme nad Svätým Jurom, na hrade Biely Kameň.

Na zrúcaniny hradu sa dá ísť priamo z mestečka Svätý Jur stále do kopca po žltej značke, alebo sa to dá aj z opačnej strany dlhšou trasou – od horárne Biely kríž z Rače alebo hrebeňom Malých Karpát až zo Stupavy. Stojí na nevysokom homolovitom vrchu, okolo ktorého vidno niekdajšiu suchú priekopu.

Svätojurskí grófi dali stredoveký gotický hrad postaviť v druhej polovici 13. storočia. Strážil dôležitú cestu z Bratislavy cez Pezinok do Trnavy a tiež horský prechod zo Svätého Jura cez Malé Karpaty na Záhorie. Jeho majitelia sa viackrát menili, z tých dôležitejších možno spomenúť Ilešháziovcov v druhej polovici 16. storočia. Hradní páni ovládali okrem poddanskej dediny Neštich, ktorá bola v údolí pod hradom, aj stredoveké vinohradnícke mestečko Svätý Jur. Uhorský kráľ Ferdinand III. však roku 1647 povýšil Svätý Jur na slobodné kráľovské mesto, a tak prestalo byť závislé na zemepánoch.

Orientačná tabuľa

Informačná tabuľa, ktorú na hrade postavili skauti

 

Približná predstava hradu

Predstava podoby hradu, keď ešte nebol v ruinách


Hrad postupne strácal na význame, keďže majitelia hradu si postavili kaštieľ priamo v Svätom Jure. Poslednou ranou pre hrad bolo turecké plienenie roku 1663. Odvtedy hrad pustne. Pre stromový porast je ťažké predstaviť si ako hrad vyzeral. Vstupná brána spolu s mostom cez suchú priekopu sa nachádzala na východe. Okrem paláca mal hrad kaplnku, kuchyňu, väzenie, cisternu a ďalšie hospodárske stavby. Spomína sa aj pekáreň. Dnes sú mnohé časti budov pod úrovňou terénu. Aj keď z hradu sa nám neponúka pre zalesnenie dobrý výhľad, dá sa celá zrúcanina okolo niekdajšej priekopy obísť. Na nádvorí vám budú robiť spoločníkov stromy rastúce z kameňa. Z Bieleho Kameňa.

Pohľad na hrad z priekopy

Časť opevnenia s oknom

Vonkajšie opevnenie s podpornými piliermi

Veža

Pohľady na zrúcaniny hradu zvonku

 

Okno

Stromy doslova zrastené s hradom

Západná veža

Časť obvodového múru

Hrad Biely Kameň v súčasnosti zvnútra

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?


Už ste čítali?