reklama

Tento pondelok by sme nemali ísť do práce

Presne pred 95 rokmi vznikla Československá republika. Nerodila sa ľahko. Po cisárskom reze nasledoval ešte inkubátor – jednotlivé časti nového štátu sa totiž pripájali k Prahe až postupne a ešte dlho po pamätných októbrových dňoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Stredný znak ČSR - český lev, slovenský dvojkríž, moravská a sliezska orlica a medveď Podkarpatskej Rusi
Stredný znak ČSR - český lev, slovenský dvojkríž, moravská a sliezska orlica a medveď Podkarpatskej Rusi (zdroj: vlada.cz)

Po štyroch rokoch prvej svetovej vojny sa pre niektorých mužov z radov Čechov a Slovákov bojové úlohy ešte neskončili. Až do februára 1919 nebolo jasné, čo bude s Bratislavou. Československí vojaci boli v strehu na juhu Slovenska, kde sa definitívna štátna hranica stanovila až v Paríži v roku 1920. Na východnom Slovensku maďarské boľševické jednotky operovali pomerne husto ešte v lete 1919.

Už mesiac po vyhlásení Československa napísal jeden roľník z neveľkej východoslovenskej obce Kalnište spolu so svojimi rodákmi list, ktorý adresoval Slovenskej národnej rade v Turčianskom Svätom Martine. Z jeho obsahu je jasné, že pomery, ktoré vládli na východnom Slovensku v tom čase, boli veľmi nelichotivé. Slováci tu totiž stále narážali na odpor vrchnosti. Na druhej strane z listu cítiť aj istú nádej i očakávania, ktoré mali nezlomní slovenskí roľníci v rodiacich sa nových pomeroch. List je zakončený vetou v šarišskom nárečí: „Zostaneme jak verne Slovaci našim slovenskim bratom.“

Československá republika sa po počiatočných problémoch nakoniec stala príkladným štátom strednej Európy. Iste, bolo tu kopec nedokonalostí – čechoslovakizmus, pražský centralizmus či ekonomické problémy spôsobené hospodárskymi krízami. Pozitíva však prevažovali. Slovenčina sa na Slovensku definitívne stala úradným a vyučovacím jazykom. Časom sa u nás výrazne rozrástla slovenská inteligencia – učitelia, lekári, právnici... Volebné právo sa podstatne rozšírilo. Medzi prvými štátmi na svete ho u nás dostali ženy, samozrejmosťou bolo právo voliť aj pre národnostné menšiny. Medzivojnová Československá republika nám jednoducho dovolila prvýkrát si naplno v domácich pomeroch pričuchnúť k demokracii.

Po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 sme sa na rozdiel od našich západných susedov na pamiatku vzniku Československa vykašľali. Ale nemali by sme sa navždy. Vďaka Československu tu máme veci, ktoré už berieme ako samozrejmosť. Ktovie, ako by to so Slovákmi bolo, keby tento štát nevznikol... Bolo by skvelé, keby sa do najbližších piatich rokov našla v parlamente dostatočná väčšina hlasov na to, aby sme tu mali staronový štátny sviatok. Pekne by sme si tak potom povegetili doma bez ohľadu na to, či by bol na našich hodinkách ešte letný alebo už zimný čas.

Na pamiatku Jána Eštoka, jedného z mojich predkov, ktorý dňa 28. novembra 1918 spomínaný list do Turčianskeho Svätého Martina napísal.

Adrián Eštok

Adrián Eštok

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som na jednej veľkej ceste. Niekedy je to diaľnica, inokedy makačka do kopca. Ale kým je s kým, je dobre. Zoznam autorových rubrík:  MestečkáSúkromnéCestovačkyČítaníčkaZ minulostiNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu